W większości domów gości przynajmniej jeden komputer lub laptop, z którego korzysta wielu domowników. Coraz częściej jednak, każdy członek rodziny posiada swoje własne urządzenie lub stoi przed takowym wyborem. Przedstawiamy kilka punktów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze laptopa.
Laptop laptopowi nierówny

Laptopy są podzielone na różne segmenty – niższy, średni, wyższy, nadające się do prac biurowych, w domu, ultrabooki, a także sprzęt typowo gamingowy. W zależności do czego będzie używany sprzęt, należy zwrócić uwagę na jego podzespoły:
- procesor (CPU) – jest to „mózg” laptopa. Taktowanie procesora oznacza wykonywanie operacji w ciągu sekundy, np procesor o taktowaniu 3.0 GHz wykonuje 3 miliardy operacji na sekundę,
- pamięć RAM – ważny element, gdyż w niej są przetrzymywane wykonywane w danej chwili programy i ich dane. Jeśli odłączy się zasilanie choćby na sekundę, pamięć ta jest wyczyszczona,
- Karta graficzna (GPU) – parametr najważniejszy dla graczy, im mocniejsza, tym na wyższych ustawieniach graficznych można grać,
- Bateria – im większa pojemność, tym dłużej laptop będzie mógł być używany bez podłączenia do ładowarki,
- Przekątna matrycy – laptopy mają standardowo 15,6 cali, można też spotkać 17,3 cali,
- Rozdzielczość ekranu – im wyższa, tym lepiej, np 1920 x 1080 pikseli jest lepszą rozdzielczością niż 1024 x 768,
- Jakość wykonania – tandetny plastik może łatwo zbierać rysy i zmatowieć, a np. aluminium pozwala uchronić przed zniszczeniem podzespołów.
Wady i zalety
Niektóre laptopy mają tendencję do przegrzewania się, zwłaszcza, gdy są trzymane w takich miejscach, gdzie „ujście” powietrza jest zasłaniane, np. przez kołdrę. Aby zmniejszyć temperaturę, warto zakupić podkładkę chłodzącą. Nie zmniejszy ona temperatury o połowę, ale zawsze kilka stopni zrobi różnicę.
Kolejną wadą jest bateria – każda bateria ma swój cykl ładowań, po pewnym czasie albo trzeba będzie ją wymienić, albo używać tylko na ładowarce. Gorzej, gdy bateria jest „zabudowana”, wtedy najlepiej oddać do serwisu w celu wymiany. Jednocześnie bateria jest także zaletą, gdyż możliwe jest działanie bez stałego źródła prądu, przenoszenie w różne miejsca, np. do szkoły, na uczelnię, do pracy, do znajomych.
To od nas zależy, do czego będziemy używać dany sprzęt. Do prac biurowych nie kupimy przecież laptopa gamingowego, a do gier o słabych parametrach. Warto rozejrzeć się i przeczytać specyfikację techniczną, aby nie kupić towaru przez nas niepożądanego.